Aromaterapie: Jak využít vůně pro zlepšení vašeho života a pohody

Aromaterapie je stará metoda využívající sílu přírodních esenciálních olejů k podpoře zdraví a celkové pohody. Je to jedinečný způsob, jak přinést harmonii do vašeho života prostřednictvím vůně a relaxace.

Esenciální oleje se získávají z květů, listů, kořenů a dalších částí rostlin, a mají mnoho výhod pro tělo i mysl. Aromaterapie může pomoci zvýšit relaxaci, snížit stres, podpořit spánek, zlepšit celkovou náladu, známé jsou i účinky na zdraví a nesmíme zapomenout ani na repelentní účinky. Takový éterický olej s vůní citronelly nám totiž sice voní, ale hmyzu přesně naopak a během léta poslouží jako účinný přírodní repelent pro vás i vaše domácí mazlíčky. 

 

Jak funguje aromaterapie:

Vůně esenciálních olejů mají schopnost ovlivnit náš mozek, konkrétně limbický systém. Limbický systém hraje významnou roli v kontextu aromaterapie, protože je spojen s emocemi, pamětí a náladou. Aromaterapie využívá esenciální oleje z různých rostlin, které mají specifické vůně, aby ovlivnila tento systém a vyvolala pozitivní emocionální a psychologické reakce. Proto může aromaterapie pomoci uvolnit napětí, zmírnit úzkost a poskytnout duševní uklidnění.

 

Účinky aromaterapie na zdraví:

Aromaterapie může mít pozitivní účinky na fyzické a duševní zdraví. Některé z hlavních zdravotních výhod zahrnují:

 • Snížení stresu a úzkosti: Určité esenciální oleje, jako je levandule nebo máta, mají relaxační účinky a mohou pomoci snížit stres a úzkost
 • Podpora spánku: Esenciální oleje jako levandule nebo heřmánek mohou pomoci usnadnit usínání a zlepšit kvalitu spánku
 • Léčba bolesti: Některé esenciální oleje mají protizánětlivé vlastnosti (Eukalyptus) a mohou být použity k úlevě od bolesti svalů a kloubů
 • Podpora imunitního systému: Některé oleje mohou pomoci posílit imunitní systém a chránit tělo před nemocemi. Například Tea Tree olej nebo směs éterických olejů Imunita
 • Zlepšení nálady: Vůně esenciálních olejů mohou pomoci zlepšit náladu a vyvolat pocit pohody
 • Pomoc při nachlazení: oleje jako Respirant uvolňují dýchací cesty a přináší úlevu při nachlazení

 

 

Formy aromaterapie:

 • Esenciální oleje: Aromaterapie používá esenciální oleje z různých rostlinných zdrojů, jako jsou květiny, listy, kůra a kořeny. Tyto oleje obsahují aromatické sloučeniny, které jsou zodpovědné za vůni rostliny.
 • Inhalace: Nejběžnějším způsobem použití esenciálních olejů je inhalace. Oleje mohou být rozptýleny do vzduchu pomocí aromalamp, difuzérů nebo jednoduše vloženy do horké vody a inhalovány párou.

 • Přímý kontakt: Esenciální oleje lze také aplikovat přímo na kůži, často smíchané s nosným olejem. Tato metoda se používá při masážích, koupelích nebo kompresích. Oleje mohou být absorbovány pokožkou a mohou mít lokální nebo obecný účinek.

 

Aroma difuzéry:

Aroma difuzér je zařízení, které umožňuje rozptylovat esenciální oleje do vzduchu ve formě jemné mlhy. Difuzéry mohou být elektrické nebo ultrazvukové a nabízejí jednoduchý a efektivní způsob, jak naplnit váš domov krásnou vůní a vytvořit příjemné prostředí.

Výhody aroma difuzérů:

 • Rychlá difuze: Difuzéry rychle rozptylují esenciální oleje do vzduchu, což znamená, že můžete okamžitě začít využívat jejich příznivé účinky.
 • Kontinuální provonění: Difuzéry udržují příjemnou vůni ve vašem domě po celý den, což pomáhá odstranit nepříjemné zápachy.
 • Variabilita vůní: Můžete experimentovat s různými esenciálními oleji a vytvářet vlastní směsi, které odpovídají vašim preferencím a potřebám.
 • Podpora pohody: Různé oleje mohou pomoci uvolnit napětí, podpořit koncentraci nebo zlepšit spánek.

 

Jak začít:

Na našem eshopu najdete široký výběr aroma difuzérů a esenciálních olejů, abyste mohli začít s aromaterapií a objevili výhody této tradiční metody péče o zdraví. Stačí vybrat difuzér, který vám nejvíce vyhovuje, a doplnit jej o oblíbené esenciální oleje. 

 

TIP: Aroma difuzér může být i skvělým dárkem, u kterého se vyhnete starostem, jestli se trefíte do správné velikosti nebo do vkusu :)

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz